Salon Optyczny Oculus – aktualności

Do regularnego odwiedzania strony salonu optycznego Oculus we Wrocławiu zachęcamy zarówno naszych Pacjentów, jak i osoby poszukujące rzetelnej bazy wiedzy. W tym dziale gromadzimy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Pacjentów pytania. W poszczególnych artykułach pokazujemy, jak wygląda komputerowe badanie wzroku i podpowiadamy, czym się kierować, przy wyborze soczewek kontaktowych i okularów. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o aktualnych metodach diagnozowania i leczenia wad wzoru oraz poszukują rzetelnych informacji dotyczących pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych.

 

 

Krótkowzroczność (miopia)  jest wadą wzroku, która polega na tym, że przedmioty znajdujące się blisko oczu są dla nas dobrze widoczne, jednak te oddalone o kilka metrów mogą wydawać się niewyraźne i rozmazane. Często osoby dotknięte wadą nie mają przez długi czas o tym pojęcia, ponieważ nie odczuwają problemów związanych np. z czytaniem czy widzeniem obiektów znajdujących się blisko nich. Krótkowzroczność może także manifestować się poprzez ból głowy, częste mruganie i tarcie oczu, gorsze widzenie o zmroku lub ogólne zmęczenie oczu. 

Przyczyny krótkowzroczności

Tak jak w wypadku wielu innych schorzeń przyczyny krótkowzroczności nie są w stu procentach znane. Potencjalne przyczyny miopii mogą być genetyczne. Jeżeli wystąpiła ona u Twoich rodziców lub dziadków, następnie miałeś z nią problem również Ty, oznacza to, że Twoje dzieci też mogą być narażone. Przyczyny krótkowzroczności to również narażanie wzroku na częsty wysiłek, czyli np. czytanie przy słabym oświetleniu lub korzystanie z ekranu komputera przez długi czas.

W przypadku niepokojących objawów warto zgłosić się na kontrolne badanie wzroku. Krótkowzroczność w dalszej perspektywie może wpływać na codzienne życie i utrudniać aktywności takie, jak choćby uprawianie sportu, prowadzenie samochodu oraz uniemożliwiać rozpoznawanie pojawiających się w oddali ludzi. 

Kto jest narażony na krótkowzroczność

Miopia może dotykać osoby w bardzo różnym wieku. Często zaczyna się już w wieku wczesnoszkolnym, więc warto przyglądać się uważnie swojemu dziecku, by odpowiednio wcześnie dostrzec problemy ze wzrokiem i szybko dobrać właściwe szkła. Krótkowzroczność może się ujawnić również u dorosłych. Jej korygowanie odbywa się także, w zależności od przyczyny i stopnia wady, za pomocą okularów, soczewek kontaktowych  oraz laserowej korekty wzroku.  Dodatni wpływ na profilaktykę wzroku ma częste przebywanie na świeżym powietrzu, patrzenie na dalsze odległości i przebywanie wśród zieleni. Warto zatem zapobiegać wadom wzroku i zamiast korzystać z komputera oraz tabletu wychodzić z dzieckiem na częste spacery, co z pewnością przyczyni się do tego, że przez długie lata będzie cieszyć się dobrym widzeniem.

 

 
 

facebook

Copyright Oculus | Polityka prywatności

d3projekt