CZYM JEST ASTYGMATYZM?
Problemy ze wzrokiem dotykają wiele osób praktycznie w każdym wieku. Jedną z często występujących wad wzroku jest astygmatyzm. Wszyscy wiedzą, czym jest krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, jednak w przypadku astygmatyzmu pojawia się wiele pytań, na temat objawów oraz sposobów leczenia. Dlatego warto poznać kilka podstawowych informacji odnośnie trzeciej z najczęściej występujących wad wzroku.
Astygmatyzm – co to takiego?
Astygmatyzm to inaczej niezborność rogówkowa, która polega na zniekształceniu widzenia. Obraz zostaje zniekształcony na skutek niesymetryczności rogówki oka. Wada ta powoduje, że moc układu optycznego oka nie może utworzyć punktowego obrazu w siatkówce. Rogówka oka zdrowego ma równomierny kształt i krzywizny, jak piłka, natomiast u osób z astygmatyzmem jest bardziej podłużny, przez co oko nie skupia promieni świetlnych. To z kolei skutkuje niewyraźnym, rozmazanym oraz nieostrym obrazem.
Przyczyny astygmatyzmu
Astygmatyzm do 0,5 dioptrii występuje u wielu osób i jest to astygmatyzm fizjologiczny, z którym oko radzi sobie na co dzień bez konieczności korekty. Zaawansowany astygmatyzm może mieć podłoże genetyczne. Ponadto przyczyną astygmatyzmu mogą być uszkodzenia mechaniczne oka, na których skutek rogówka uzyskuje nierówny kształt. Inną przyczyną astygmatyzmu może być schorzenie, jakim jest stożek rogówki. W tym przypadku rogówka przyjmuje kształt stożka, powodując znacznie silniejszy astygmatyzm. Aby sprawdzić stopień astygmatyzmu niezbędne jest badanie wzroku w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie nasi specjaliści pomogą Ci dobrać okulary bądź soczewki korekcyjne, jeśli będzie taka konieczność.
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm daje bardzo charakterystyczne objawy. Jeśli oczy często się męczą oraz odczuwa się problemy z widzeniem i skupieniem wzroku, może to świadczyć o astygmatyzmie. Ponadto uczucie widzenia jak za mgłą, napięcie w gałkach ocznych i bóle głowy w okolicach oczu są częstymi objawami tej wady wzorku. Często osoby cierpiące na astygmatyzm linie proste widzą jako krzywe, przekrzywiają głowę podczas patrzenia oraz często mrugają oczami.