Salon Optyczny Oculus – aktualności

Do regularnego odwiedzania strony salonu optycznego Oculus we Wrocławiu zachęcamy zarówno naszych Pacjentów, jak i osoby poszukujące rzetelnej bazy wiedzy. W tym dziale gromadzimy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Pacjentów pytania. W poszczególnych artykułach pokazujemy, jak wygląda komputerowe badanie wzroku i podpowiadamy, czym się kierować, przy wyborze soczewek kontaktowych i okularów. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o aktualnych metodach diagnozowania i leczenia wad wzoru oraz poszukują rzetelnych informacji dotyczących pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych.

 

 

JAK DZIAŁAJĄ?

W związku z płynną zmianą mocy optycznej soczewki progresywnej, należy poruszać głową  i oczami tak, by natrafić na obszar szkła odpowiadający mocy danej odległości.

źródło:www.jzo.com.pl

 

       Widzenie dali odbywa się przez górną część okularów. Tutaj naniesione są wartości korekcji do dali, co pozwala na komfortowe prowadzenie pojazdów, podziwianie przyrody podczas spacerów, itd.

       Widzenie pośrednie, które mamy w środkowej części soczewek (pomiędzy obszarem do dali, a obszarem do bliży), zapewnia wyraźny obraz przedmiotów znajdujących się w odległości ok. 0,5-4m). Odpowiada ono m.in. za komfortową pracę przy komputerze, ostry obraz podczas oglądania TV czy spoglądania na deskę rozdzielczą w aucie.

       Za wyraźne widzenie bliży (ok. 30-45 cm) odpowiedzialny jest dolny obszar soczewek progresywnych. Nie będzie już problemu z czytaniem drobnego tekstu czy też ulubionej książki.

       W związku z konstrukcją okularów progresywnych (zmianą mocy na powierzchni soczewek), na brzegach szkieł występują obszary peryferyjne, przez które możesz niewyraźnie widzieć. Takie obszary występują przy każdym rodzaju soczewek progresywnych, nie da się ich wyeliminować, natomiast w codziennym użytkowaniu nie sprawiają one większych problemów. Im bardziej zaawansowana konstrukcja progresji, tym mniej zniekształceń obrazu na brzegach szkieł, a co za tym idzie – szersze pola widzenia. 

PORADY

PRZED ZAKUPEM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

       Na wybór idealnych okularów okularów progresywnych należy poświęcić odpowiednią ilość czasu. Pierwszym krokiem jest zawsze rzetelne badanie wzroku, przeprowadzone przez okulistę lub optometrystę. Na podstawie wielkości wady (recepty), wybranej oprawki okularowej i Waszych indywidualnych potrzeb, zostanie zaproponowana Wam odpowiednia konstrukcja szkieł progresywnych i rodzaj powłoki antyrefleksyjnej (oraz ewentualne dodatki, np. redukcja grubości szkieł, fotochrom).

       Personel salonu podpowie, na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw, do których zamontowane zostaną soczewki progresywne - idealnie dopasowana ramka to połowa sukcesu w pomyślnej adaptacji do szkieł progresywnych, dlatego tak ważne jest, żeby wygodnie i komfortowo leżała. Dla wyższego komfortu użytkowania mogą zostać zaproponowane spersonalizowane, „uszyte na miarę” soczewki progresywne. Przy tego typu szkłach, oprócz dokładnego pomiaru rozstawu źrenic oraz ich wysokości względem tarczy oprawki, brany jest dodatkowo pod uwagę sposób noszenia przez Was okularów, czyli: odległość oka od soczewki okularowej, kąt wyprofilowania oprawy oraz tzw. kąt pantoskopowy - kąt ułożenia oprawki względem twarzy.

PO ODBIORZE OKULARÓW PROGRESYWNYCH 

       Każdorazowo, przy odbiorze nowych okularów, potrzebujemy czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych opraw i soczewek okularowych - w tym progresywnych. Niektórzy potrzebują nieco więcej czasu na adaptację. Zwykle wpływ na ten fakt ma zmiana mocy, bądź inny rodzaj szkieł od dotychczas noszonych. Wskazówką dla pierwszych, jak i doświadczonych już użytkowników soczewek progresywnych, jest to, by poruszać głową w kierunku patrzenia. Dzięki temu unikniecie używania obszarów peryferyjnych, powodujących nieostre widzenie. 

       Nowoczesne, zaawansowane szkła progresywne pozwalają na szybką adaptację. Jeżeli natomiast okazałoby się, że w nowych okularach nie widzisz wyraźnie, należy udać się do salonu  w celu ustalenia przyczyny. Często jest to kwestia drobnych poprawek przy ustawieniu opraw względem twarzy. Jeśli nadal występuje dyskomfort, w ramach miesięcznej gwarancji adaptacji możecie wymienić swoje szkła progresywne na inne z oferty danego producenta – w ciągu miesiąca od daty zakupu. O szczegóły gwarancji zawsze pytaj w salonie optycznym, w którym zakupione zostały okulary.

       Dokumenty dotyczące użytkowanych przez Ciebie soczewek progresywnych są ważną informacją dla optyka, optometrysty i okulisty – oprócz danych dotyczących wartości korekcji, certyfikaty mówią wiele o jakości, rodzaju, konstrukcji szkieł. Powinieneś mieć je ze sobą przy kolejnej wizycie z zamiarem zamówienia nowej pary okularów. Dzięki temu łatwiej będzie z doborem idealnych dla Ciebie soczewek progresywnych, z uwzględnieniem sprawdzonych  już rozwiązań!

 

facebook

Copyright Oculus | Polityka prywatności

d3projekt