Salon Optyczny Oculus – aktualności

Do regularnego odwiedzania strony salonu optycznego Oculus we Wrocławiu zachęcamy zarówno naszych Pacjentów, jak i osoby poszukujące rzetelnej bazy wiedzy. W tym dziale gromadzimy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Pacjentów pytania. W poszczególnych artykułach pokazujemy, jak wygląda komputerowe badanie wzroku i podpowiadamy, czym się kierować, przy wyborze soczewek kontaktowych i okularów. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o aktualnych metodach diagnozowania i leczenia wad wzoru oraz poszukują rzetelnych informacji dotyczących pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych.

 

 

Wpływ komputera na wzrok

Dlaczego praca przed komputerem jest szkodliwa dla wzroku?

Wiele osób uważa, że szkodliwość pracy przed komputerem wynika m.in. z promieniowania ultrafioletowego (UV) emitowanego przez monitor. Po części jest to prawda. Natomiast obecnie produkowane są monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION), w których promieniowanie jest w dużym stopniu minimalizowane.

Co zatem przyczynia się do problemów? Główne problemy u osób spędzających wiele godzin przy komputerze wynikają przede wszystkim ze specyfiki samej pracy. Wzrok użytkownika jest przez wiele godzin skupiony w stałej odległości, co prowadzi do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a w późniejszym czasie do zaburzeń w prawidłowej akomodacji. Właśnie z tego powodu należy robić sobie jak najczęstsze przerwy w pracy, opuszczając biurko z komputerem i spoglądając w dal.

Kolejny problem to nieodpowiednie nawilżenie rogówki oka. Skupiając wzrok na ekranie monitora, mrugamy rzadko, co przyczynia się do znacznego wysuszenia dolnej części oka. Podczas przerw warto więc jak najczęściej mrugać, aby odpowiednio rozprowadzić wydzielinę łzową po powierzchni.

Jak przeciwdziałać dolegliwościom oczu podczas pracy przed komputerem?

Przede wszystkim warto wykonywać częste przerwy w pracy (nie rzadziej niż co dwie godziny), spędzając je z dala od monitora. Co więcej, w pomieszczeniu z komputerem warto umieścić jak najwięcej roślin, które nie tylko neutralizują szkodliwe promieniowanie, ale też zapewniają oczom relaksacyjny widok zieleni. Wskazane jest też częste wietrzenie pomieszczenia, nawet zimą.

Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem powinny profilaktycznie odwiedzać okulistę lub optometrystę, który będzie miał stałą kontrolę nad ich wzorkiem.

Ponadto rekomendowanym rozwiązaniem dla użytkowników urządzeń cyfrowych są szkła z powłoką antyrefleksyjną, tzw. Blue Control, która minimalizuje nadmiar światła niebieskiego emitowanego przez wyświetlacze elektroniczne.

facebook

Copyright Oculus | Polityka prywatności

d3projekt