Salon Optyczny Oculus – aktualności

Do regularnego odwiedzania strony salonu optycznego Oculus we Wrocławiu zachęcamy zarówno naszych Pacjentów, jak i osoby poszukujące rzetelnej bazy wiedzy. W tym dziale gromadzimy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Pacjentów pytania. W poszczególnych artykułach pokazujemy, jak wygląda komputerowe badanie wzroku i podpowiadamy, czym się kierować, przy wyborze soczewek kontaktowych i okularów. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o aktualnych metodach diagnozowania i leczenia wad wzoru oraz poszukują rzetelnych informacji dotyczących pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych.

 

 

Dobór okularów dla dzieci

Dlaczego noszenie okularów przeciwsłonecznych przez dzieci jest ważne?

Promienie słoneczne, które docierają do oka dziecka, mogą powodować zapalenie rogówki i spojówek, uszkadzać rogówkę, przyczyniać się do ubytków nabłonka. Bezpośrednie patrzenie na słońce może spowodować poparzenie oka, co objawia się silnym bólem gałek ocznych. Do oparzeń dochodzi stosunkowo rzadko, jednak mogą one prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki. Należy również zdawać sobie sprawę, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV niekoniecznie od razu daje o sobie znać. Niektóre schorzenia ujawniają się dopiero po latach, np. zaćma czy uszkodzenie siatkówki (np. zwyrodnienie plamki żółtej), co jest przyczyną pogarszania się wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne a wiek dziecka

Z jednej strony niektórzy specjaliści zalecają jak najwcześniejsze stosowanie okularów przeciwsłonecznych u dzieci. Na rynku znajdziemy nawet okulary dla półrocznych niemowląt, standardem są modele przeznaczone dla rocznych dzieciaków. Z drugiej strony należy pamiętać, że wzrok malucha cały czas się kształtuje. Aż do osiągnięcia 12-15 lat oczy pozostają w stanie nieustannego rozwoju, przede wszystkim soczewka. W związku z tym częste noszenie okularów może ograniczać pole widzenia i zaburzać naturalną potrzebę swobodnego poznawania świata poprzez wzrok. Jednocześnie rodzice powinni zastosować odpowiednie zabezpieczenie, ponieważ niedojrzała soczewka oka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV. W związku z tym maluchy do pierwszego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Należy unikać spacerów i zabaw na świeżym powietrzu między godziną 10 a 16, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. Spacery warto planować rano lub popołudniami. Przed 4. rokiem życia można przyzwyczajać dzieci do noszenia okularów, zakładając je od czasu do czasu, np. w godzinach najintensywniejszego promieniowania. Dzieci po 4. roku życia mogą bez przeszkód nosić okulary przeciwsłoneczne, gdyż nie stanowią ryzyka dla rozwoju zdolności poznawczych narządu wzroku, a mogą zwiększać komfort zabaw na świeżym powietrzu.

facebook

Copyright Oculus | Polityka prywatności

d3projekt