Salon Optyczny Oculus – aktualności

Do regularnego odwiedzania strony salonu optycznego Oculus we Wrocławiu zachęcamy zarówno naszych Pacjentów, jak i osoby poszukujące rzetelnej bazy wiedzy. W tym dziale gromadzimy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Pacjentów pytania. W poszczególnych artykułach pokazujemy, jak wygląda komputerowe badanie wzroku i podpowiadamy, czym się kierować, przy wyborze soczewek kontaktowych i okularów. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o aktualnych metodach diagnozowania i leczenia wad wzoru oraz poszukują rzetelnych informacji dotyczących pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych.

 

 

Dobór okularów korekcyjnych

Szkła okularowe są wciąż najczęściej wybieraną metodą korekcji wad ostrości wzroku. Jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do specjalisty ( okulisty lub optometrysty ), który dobierze odpowiednie szkło adekwatnie do zdiagnozowanej wady. Natomiast salon optyczny to idealne miejsce, w którym będziemy mogli dobrać odpowiednie okulary stosownie do swoich potrzeb, upodobań i gustu.

Warto dowiedzieć się, jakie wady wzroku wymagają korekcji oraz jakie szkła okularowe są w danym przypadku zalecane.

Dobór okularów korekcyjnych pod kątem wad wzroku

  • Krótkowzroczność. W przypadku tej wady wzroku obraz skupia się przed siatkówką, co oznacza, że układ optyczny zbyt silnie załamuje promienie w stosunku do długości gałki ocznej. W tym przypadku używane są szkła rozpraszające, tzw. soczewki wklęsłe, potocznie określane mianem “minusów”. Ich celem jest rozproszenie wspomnianych promieni w taki sposób, aby ogniskowały się na siatkówce.
  • Nadwzroczność. W tym przypadku mamy nieco odwrotną sytuację niż w przypadku krótkowzroczności. Nadwzroczność polega na tym, że układ optyczny oka ma zbyt małą moc w stosunku do długości gałki ocznej, co w efekcie prowadzi do skupiania się obrazu za siatkówką. Przy tej wadzie wzroku stosowane są szkła skupiające, czyli wypukłe, potocznie określane jako “plusy”. Ich celem jest lepsze skupienie promieni.
  • Starczowzroczność inaczej presbiopia. Ta wada wzroku objawia się zbyt słabym skupieniem promieni, ale ta sytuacja dotyczy wyłącznie tzw. patrzenia do bliży. Główną przyczyną starczowzroczności są zaburzenia akomodacji, które mogą pojawić się w wieku dojrzałym. Ta wada wzroku również może być korygowana odpowiednio dobranymi soczewkami skupiającymi, używanymi wyłącznie do patrzenia “w bliży”, czyli np. do czytania.

Warto również wspomnieć o soczewkach cylindrycznych, które stosowane są w przypadku dość powszechnego problemu, czyli astygmatyzmu. Służą one do korekcji niezborności. Ten rodzaj soczewek pozwala na wyrównanie niedoskonałości kształtu rogówki, a jednocześnie umożliwiają otrzymanie obrazu punktowego na siatkówce.

facebook

Copyright Oculus | Polityka prywatności

d3projekt