Salon Optyczny Oculus – aktualności

Do regularnego odwiedzania strony salonu optycznego Oculus we Wrocławiu zachęcamy zarówno naszych Pacjentów, jak i osoby poszukujące rzetelnej bazy wiedzy. W tym dziale gromadzimy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Pacjentów pytania. W poszczególnych artykułach pokazujemy, jak wygląda komputerowe badanie wzroku i podpowiadamy, czym się kierować, przy wyborze soczewek kontaktowych i okularów. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o aktualnych metodach diagnozowania i leczenia wad wzoru oraz poszukują rzetelnych informacji dotyczących pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych.

 

 

ciśnienie dna oka

Dzięki badaniom ciśnienia wewnątrzgałkowego można określić wysokość ciśnienia, co jest między innymi  niezbędne dla prawidłowej diagnostyki jaskry i ocenie jej zaawansowania. Najbardziej skuteczną metodą walki z tą chorobą jest obniżanie ciśnienia, nawet jeśli jego wartość mieści się w granicach normy.

W przypadku jaskry kluczowe jest ustalenie wartości ciśnienia docelowego, czyli takiego, przy którym choroba nie postępuje. Ta wartość jest jednak różna dla każdego pacjenta. Poziom ciśnienia u pacjenta z jaskrą zależy od stopnia zaawansowania zmian w nerwie wzrokowym i polu widzenia

 

Stosowane metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego

Obecnie stosuje się kilka metod pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Różnią się między sobą techniką pomiaru i dokładnością. Zaliczamy do nich następujące badania:

  • 4.Tonometria impresyjna Schiøtza - pozwala na określenie ciśnienia w oczach, wykorzystując pomiar stopnia zagłębienia rogówki. Metoda ta, chociaż obarczona błędem pomiaru i uciążliwa dla pacjentów, nadal jest stosowana w wielu polskich przychodniach.
  • 1Tonometria aplanacyjna Goldmanna - pomiar polega na analizie spłaszczenia rogówki. Badanie przeprowadzane jest w specjalnej lampie szczelinowej. Niestety jest dość nieprzyjemne i wymaga znieczulenia.
  • 2Tonometria dynamiczna konturowa Pascala - badanie przeprowadzane jest przy pomocy czujnika piezoelektryczny, który jedynie dotyka oka. Oprócz pomiaru ciśnienia tonometria dynamiczna konturowa Pascala pozwala też na określenie amplitudy tętna gałkowego.
  • 3Tonometr typu „air puff" - często stosowana metoda pomiaru ciśnienia w oczach. Badanie jest bezdotykowe. Wykorzystuje pomiar spłaszczenia rogówki przez podmuch powietrza.

facebook

Copyright Oculus | Polityka prywatności

d3projekt