Dzięki badaniom ciśnienia wewnątrzgałkowego można określić wysokość ciśnienia, co jest między innymi  niezbędne dla prawidłowej diagnostyki jaskry i ocenie jej zaawansowania. Najbardziej skuteczną metodą walki z tą chorobą jest obniżanie ciśnienia, nawet jeśli jego wartość mieści się w granicach normy.

W przypadku jaskry kluczowe jest ustalenie wartości ciśnienia docelowego, czyli takiego, przy którym choroba nie postępuje. Ta wartość jest jednak różna dla każdego pacjenta. Poziom ciśnienia u pacjenta z jaskrą zależy od stopnia zaawansowania zmian w nerwie wzrokowym i polu widzenia

Stosowane metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego

Obecnie stosuje się kilka metod pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Różnią się między sobą techniką pomiaru i dokładnością. Zaliczamy do nich następujące badania:

 • 4.Tonometria impresyjna Schiøtza - pozwala na określenie ciśnienia w oczach, wykorzystując pomiar stopnia zagłębienia rogówki. Metoda ta, chociaż obarczona błędem pomiaru i uciążliwa dla pacjentów, nadal jest stosowana w wielu polskich przychodniach.
 • 1Tonometria aplanacyjna Goldmanna - pomiar polega na analizie spłaszczenia rogówki. Badanie przeprowadzane jest w specjalnej lampie szczelinowej. Niestety jest dość nieprzyjemne i wymaga znieczulenia.
 • 2Tonometria dynamiczna konturowa Pascala - badanie przeprowadzane jest przy pomocy czujnika piezoelektryczny, który jedynie dotyka oka. Oprócz pomiaru ciśnienia tonometria dynamiczna konturowa Pascala pozwala też na określenie amplitudy tętna gałkowego.
 • 3Tonometr typu „air puff" - często stosowana metoda pomiaru ciśnienia w oczach. Badanie jest bezdotykowe. Wykorzystuje pomiar spłaszczenia rogówki przez podmuch powietrza.

Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy związane z zaburzeniami ostrości wzroku lub zawężeniem pola widzenia, koniecznie powinniśmy udać się do okulisty. Sygnałem do odwiedzania gabinetu okulistycznego są również wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe oczu. Pamiętajmy, że choroby i wady wzroku w większości przypadków można wcześnie zdiagnozować, przeprowadzając odpowiednie badanie wzroku. Co więcej, bardzo często można zatrzymać postęp wielu chorób dotykających naszych oczu.

Kiedy należy udać się na wizytę do okulisty?

Wizyta u okulisty zalecana jest w przypadku, gdy pojawiają się takie dolegliwości jak m.in.:

 • częste mruganie
 • mrużenie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji
 • powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek
 • bóle głowy
 • choroby wzroku

Niektóre choroby wzroku, takie jak jaskra czy zmętnienie soczewki, mogą występować z powodów genetycznych. Jeśli mamy w bliskiej rodzinie osobę, która jest obciążona chorobami wzroku, należy dbać o odpowiednią profilaktykę poprzez wykonywanie corocznych badań wzroku.

Wizyta w gabinecie okulistycznym jest wskazana również u osób po czterdziestym roku życia, ponieważ wraz z wiekiem rozwija się wiele chorób oczu, a jednocześnie pogłębiają się wady wzroku.

Pamiętajmy, że okresowe, profilaktyczne badania wzroku u okulisty, umożliwiają wczesne wykrycie bardzo wielu schorzeń, które w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo. Należy do nich m.in. jaskra. Niestety większość pacjentów ignoruje tę konieczność i zgłasza się do lekarza w momencie, gdy występuje u nich już znaczny ubytek pola widzenia, co niestety jest nieodwracalne w przypadku tej choroby.

Nie tylko wady wzroku powinny być zgłaszane u okulisty. Do lekarza należy się udać w momencie, gdy pojawiają się m.in. zmiany zapalne oczu i rozporowe w obrębie gałki ocznej i powiek. Zmiany takie mogą przyczyniać się do trwałych uszkodzeń, prowadzących do pogorszenia się widzenia, a niekiedy nawet utraty wzroku.

Podczas wizyty w gabinecie w przypadku wykrycia ewentualnych problemów okulista zleca wykonanie dodatkowych badań w celu postawienia trafnej diagnozy.

 

Różnorodne wady wzroku mogą dotykać nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Problemy takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm zwykle ujawniają właśnie w dzieciństwie. Powstają w wyniku różnorodnych nieprawidłowości w budowie gałek ocznych, a często są też uwarunkowane genetycznie.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty?

Do okulisty należy udać się z dzieckiem, gdy:

 • dziecko przybliża do twarzy zabawki lub obrazki
 • mruży oczy podczas przyglądania się czemuś z bliska
 • podchodzi do telewizora, by lepiej widzieć obraz
 • nie dostrzega przedmiotów, które są z łatwością zauważalne
 • pochyla głowę, gdy na coś patrzy
 • bliskich rozpoznaje dopiero po długim wpatrywaniu się w twarz

Wizyta u lekarz pozwoli na dokładne ustalenie przyczyn oraz zdiagnozowanie choroby. Lekarz zaleci stosowne metody leczenia lub dobierze odpowiednie okulary.

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

 • Nadwzroczność. W przypadku dzieci, u których wada nie przekracza 2-3 dioptrii, najczęściej możliwe jest wyleczenie dziecka. Mamy wówczas do czynienia z nadwzrocznością fizjologiczną, czyli zjawisko, z którego mały pacjent wyrośnie. W przypadku większej wady niezbędne jest stosowanie szkieł korekcyjnych. Okulary będą też niezbędne, jeśli do 10. roku życia wada się nie cofnie.
 • Krótkowzroczność. Należy systematycznie kontrolować wzrok, ponieważ może ulec pogorszeniu. Przy krótkowzroczności okulary niekiedy są potrzebne jedynie podczas patrzenia na odległość (np. w kinie). Kiedy jednak wada się powiększy, należy je nosić na stałe.
 • Astygmatyzm.. Wadę wyrównuje się specjalnymi szkłami cylindrycznymi,.
 • Zez. Może pojawiać się sporadycznie w pierwszych miesiącach życia. Gdy jednak oczy są na stałe ustawione na zewnątrz, do siebie lub w różnych kierunkach, należy udać się z nim do okulisty. Zez najczęściej pojawia się wskutek niejednokierunkowego rozwoju mięśni oczu. Często towarzyszy mu inna wada wzroku.

facebook

Copyright Oculus

d3projekt