Wiele osób nie wie do końca, czym zajmuje się optometrysta i kiedy należy się do niego udać. W niektórych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania, optometrysta jest specjalistą pierwszego kontaktu. Do jego zadań należy m.in. dobór odpowiedniej korekcji okularowej, przepisywanie soczewek kontaktowych, prowadzenie rehabilitacji widzenia. Dodatkowo optometrysta sprawdza, czy w układzie wzrokowym nie powstają żadne zmiany chorobowe. W przypadku stwierdzenia ich obecności kieruje on pacjenta do lekarza okulisty lub innego specjalisty w celu podjęcia stosownego leczenia.

Optometrysta we Wrocławiu przyjmuje w ramach działań Salonu Optycznego Oculus. Jeśli masz problem z widzeniem, np. pojawia się niewyraźne widzenie, zamazywanie obrazu, zmęczenie oczu, zez itd., koniecznie powinieneś skorzystać z jego pomocy.

W czym może pomóc optometrysta?

W zakresie działań optometrii leży:

 • badanie oczu pacjentów oraz przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku; rozpoznanie specyfiki i zakresu problemów i nieprawidłowości związanych ze wzrokiem
 • badanie funkcji wzroku z zastosowaniem specjalistycznych sprzętów i narzędzi do pomiaru ostrości wzroku, funkcji dróg wzrokowych, pola widzenia, ruchu gałki ocznej, swobody widzenia i ciśnienia śródgałkowego
 • rozpoznawanie oraz wstępne diagnozowanie chorób oczu; w przypadku zidentyfikowania ewentualnych problemów — kierowanie pacjentów na dodatkowe badania lub dalsze leczenie
 • rozpoznawanie i diagnozowanie zaburzeń ruchu gałki ocznej i wad widzenia dwuocznego, planowanie i realizowanie programów leczenia;
 • doradztwo z zakresu ćwiczenia oczu służącego koordynacji ruchów gałek ocznych i skupieniu wzroku;
 • dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych itp., sprawdzanie urządzeń optycznych pod względem ich sprawności, bezpieczeństwa, wygody stosowania i wpływu na styl życia
 • porady związane ze stanem narządów wzroku; doradztwo z zakresu pielęgnacji soczewek kontaktowych, dbałości o wzrok osób starszych, bezpieczeństwa oczu w miejscu pracy itp.

Dzięki badaniom ciśnienia wewnątrzgałkowego można określić wysokość ciśnienia, co jest między innymi  niezbędne dla prawidłowej diagnostyki jaskry i ocenie jej zaawansowania. Najbardziej skuteczną metodą walki z tą chorobą jest obniżanie ciśnienia, nawet jeśli jego wartość mieści się w granicach normy.

W przypadku jaskry kluczowe jest ustalenie wartości ciśnienia docelowego, czyli takiego, przy którym choroba nie postępuje. Ta wartość jest jednak różna dla każdego pacjenta. Poziom ciśnienia u pacjenta z jaskrą zależy od stopnia zaawansowania zmian w nerwie wzrokowym i polu widzenia

Stosowane metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego

Obecnie stosuje się kilka metod pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Różnią się między sobą techniką pomiaru i dokładnością. Zaliczamy do nich następujące badania:

 • 4.Tonometria impresyjna Schiøtza - pozwala na określenie ciśnienia w oczach, wykorzystując pomiar stopnia zagłębienia rogówki. Metoda ta, chociaż obarczona błędem pomiaru i uciążliwa dla pacjentów, nadal jest stosowana w wielu polskich przychodniach.
 • 1Tonometria aplanacyjna Goldmanna - pomiar polega na analizie spłaszczenia rogówki. Badanie przeprowadzane jest w specjalnej lampie szczelinowej. Niestety jest dość nieprzyjemne i wymaga znieczulenia.
 • 2Tonometria dynamiczna konturowa Pascala - badanie przeprowadzane jest przy pomocy czujnika piezoelektryczny, który jedynie dotyka oka. Oprócz pomiaru ciśnienia tonometria dynamiczna konturowa Pascala pozwala też na określenie amplitudy tętna gałkowego.
 • 3Tonometr typu „air puff" - często stosowana metoda pomiaru ciśnienia w oczach. Badanie jest bezdotykowe. Wykorzystuje pomiar spłaszczenia rogówki przez podmuch powietrza.

Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy związane z zaburzeniami ostrości wzroku lub zawężeniem pola widzenia, koniecznie powinniśmy udać się do okulisty. Sygnałem do odwiedzania gabinetu okulistycznego są również wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe oczu. Pamiętajmy, że choroby i wady wzroku w większości przypadków można wcześnie zdiagnozować, przeprowadzając odpowiednie badanie wzroku. Co więcej, bardzo często można zatrzymać postęp wielu chorób dotykających naszych oczu.

Kiedy należy udać się na wizytę do okulisty?

Wizyta u okulisty zalecana jest w przypadku, gdy pojawiają się takie dolegliwości jak m.in.:

 • częste mruganie
 • mrużenie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji
 • powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek
 • bóle głowy
 • choroby wzroku

Niektóre choroby wzroku, takie jak jaskra czy zmętnienie soczewki, mogą występować z powodów genetycznych. Jeśli mamy w bliskiej rodzinie osobę, która jest obciążona chorobami wzroku, należy dbać o odpowiednią profilaktykę poprzez wykonywanie corocznych badań wzroku.

Wizyta w gabinecie okulistycznym jest wskazana również u osób po czterdziestym roku życia, ponieważ wraz z wiekiem rozwija się wiele chorób oczu, a jednocześnie pogłębiają się wady wzroku.

Pamiętajmy, że okresowe, profilaktyczne badania wzroku u okulisty, umożliwiają wczesne wykrycie bardzo wielu schorzeń, które w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo. Należy do nich m.in. jaskra. Niestety większość pacjentów ignoruje tę konieczność i zgłasza się do lekarza w momencie, gdy występuje u nich już znaczny ubytek pola widzenia, co niestety jest nieodwracalne w przypadku tej choroby.

Nie tylko wady wzroku powinny być zgłaszane u okulisty. Do lekarza należy się udać w momencie, gdy pojawiają się m.in. zmiany zapalne oczu i rozporowe w obrębie gałki ocznej i powiek. Zmiany takie mogą przyczyniać się do trwałych uszkodzeń, prowadzących do pogorszenia się widzenia, a niekiedy nawet utraty wzroku.

Podczas wizyty w gabinecie w przypadku wykrycia ewentualnych problemów okulista zleca wykonanie dodatkowych badań w celu postawienia trafnej diagnozy.

 

Różnorodne wady wzroku mogą dotykać nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Problemy takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm zwykle ujawniają właśnie w dzieciństwie. Powstają w wyniku różnorodnych nieprawidłowości w budowie gałek ocznych, a często są też uwarunkowane genetycznie.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty?

Do okulisty należy udać się z dzieckiem, gdy:

 • dziecko przybliża do twarzy zabawki lub obrazki
 • mruży oczy podczas przyglądania się czemuś z bliska
 • podchodzi do telewizora, by lepiej widzieć obraz
 • nie dostrzega przedmiotów, które są z łatwością zauważalne
 • pochyla głowę, gdy na coś patrzy
 • bliskich rozpoznaje dopiero po długim wpatrywaniu się w twarz

Wizyta u lekarz pozwoli na dokładne ustalenie przyczyn oraz zdiagnozowanie choroby. Lekarz zaleci stosowne metody leczenia lub dobierze odpowiednie okulary.

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

 • Nadwzroczność. W przypadku dzieci, u których wada nie przekracza 2-3 dioptrii, najczęściej możliwe jest wyleczenie dziecka. Mamy wówczas do czynienia z nadwzrocznością fizjologiczną, czyli zjawisko, z którego mały pacjent wyrośnie. W przypadku większej wady niezbędne jest stosowanie szkieł korekcyjnych. Okulary będą też niezbędne, jeśli do 10. roku życia wada się nie cofnie.
 • Krótkowzroczność. Należy systematycznie kontrolować wzrok, ponieważ może ulec pogorszeniu. Przy krótkowzroczności okulary niekiedy są potrzebne jedynie podczas patrzenia na odległość (np. w kinie). Kiedy jednak wada się powiększy, należy je nosić na stałe.
 • Astygmatyzm.. Wadę wyrównuje się specjalnymi szkłami cylindrycznymi,.
 • Zez. Może pojawiać się sporadycznie w pierwszych miesiącach życia. Gdy jednak oczy są na stałe ustawione na zewnątrz, do siebie lub w różnych kierunkach, należy udać się z nim do okulisty. Zez najczęściej pojawia się wskutek niejednokierunkowego rozwoju mięśni oczu. Często towarzyszy mu inna wada wzroku.

facebook

Copyright Oculus

d3projekt